Na městských sportovištích mohou zachránit nejeden život. Automatizované defibrilátory jsou nyní dos

Automatizované defibrilátory pomáhají při akutní zástavě srdce a rychlým použitím zvyšují šanci na přežití o více než 50 %. Provozovatel brněnských sportovišť ve spolupráci s městem Brnem vybavil přístroji nejdříve Aquapark Kohoutovice, poté následovaly ostatní areály - Lázně Rašínova, Bazén Ponávka, Bazény Lužánky či Fotbalové centrum Brno. Sezónní střediska, jako například Koupaliště Riviéra a Kluziště Vodova, si defibrilátory vzájemně půjčují dle provozu a ročního období.
Defibrilátory fungují na principu vyhodnocování zdravotního stavu. Po připojení provede přístroj analýzu srdečního rytmu, a na základě toho vyhodnotí potřebu výboje. Přístroje jsou připravené k okamžitému použití a to i pro resuscitaci dětí. Mají jednoduché ovládání jedním tlačítkem a osobu, která přístroj používá, provází srozumitelná nápověda v českém jazyce.
O použití přístroje jsou pravidelně školeni všichni zaměstnanci, kteří se o návštěvníky v areálech starají, od personálu na pokladnách, přes strojníky, plavčíky, lázeňské, až po samotné vedení.
Jaké to je zachránit život pomocí přístroje AED, již vědí na Koupališti Riviéra. V červenci roku 2022 byl na největším brněnském koupališti úspěšně resuscitován člověk, který prodělal infarkt myokardu přímo ve vodě a začal se topit. Nejčastěji se však v knihách úrazů městských sportovních areálů vyskytují drobná poranění po zakopnutí, uklouznutí, odřeniny, pohmožděniny, krvácení z nosu, úpal, úžeh, vzácněji epileptické záchvaty.
Defibrilátory jsou bez výjimky registrovány v aplikaci Záchranka https://www.zachrankaapp.cz/ a jsou tak připraveny k použití nejen na sportovištích, ale i k záchraně osob pohybujících se v blízkosti sportovních areálů. Jejich cena je přibližně 40 tisíc korun. Ošetřovny městských sportovišť jsou vybaveny i dalšími záchrannými prostředky první pomoci, například nosítky, páteřními deskami, krčními límci či resuscitačními maskami.